Leader
C 18-36
Farm tractor · 1920–1920 · 40 hp
LeaderC 18-36
The Leader C 18-36 is a farm tractor manufactured from 1920 to 1920. It features a Twin City engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Twin City |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 589 ci (9.7 L) |
| Bore | 5 in (127 mm) |
| Stroke | 7.5 in (190 mm) |
| Power Drawbar | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Belt | 36 hp (26.8 kW) |
| Fuel System | Holley carburetor |
| Starter Type | hand crank |
| Manufacturer | Twin City |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 153 in (388 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height | 96 in (243 cm) |
Weight
| Weight | 6,500 lbs (2,948 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|