Leader
D 25-40
Farm tractor · 1920–1920 · 44 hp
LeaderD 25-40
The Leader D 25-40 is a farm tractor manufactured from 1920 to 1920. It features a Doman engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Doman |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 792 ci (13 L) |
| Bore | 6 in (152 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Belt | 40 hp (29.8 kW) |
| Fuel System | Holley carburetor |
| Starter Type | hand crank |
| Manufacturer | Doman |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 153 in (388 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height | 96 in (243 cm) |
Weight
| Weight | 6,500 lbs (2,948 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | tracks |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|