Leader
D
Farm tractor · 1947–1949 · 31 hp
LeaderD
The Leader D is a farm tractor manufactured from 1947 to 1949. It features a Hercules IXB engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hercules IXB |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 133 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 31 hp (23.1 kW) |
| Power Rated | 31 hp (23.1 kW) |
| Fuel System | Zenith carburetor |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 111 in (281 cm) |
|---|---|
| Height | 61 in (154 cm) |
| Wheelbase | 70 in (177 cm) |
| Ground Clearance | 19 in (48 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 2,500 lbs (1,134 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5x15 |
|---|---|
| Rear Ag | 9x24 |
Steering
| Type | manual |
|---|