Long
910
Farm tractor · 85 hp
Long910
The Long 910 is a farm tractor. It features a Zetor engine. The transmission is a partial power shift type with Eight forward and four reverse.
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 285 ci (4.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 85 hp (63.4 kW) |
| Power Rated | 85 hp (63.4 kW) |
| Power PTO | 72.88 hp (54.3 kW) |
| Power Drawbar | 59.9 hp (44.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | Eight forward and four reverse |
| Transmission Description | Eight forward, and four reverse, gears with a under-drive power shift. |
| Available Options | partial power shift |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 7,750 lbs |
|---|---|
| Shipping | 7,750 lbs (3,515 kg) |
| Operating | 8,200 lbs (3,719 kg) |
| Ballasted | 12,575 lbs (5,704 kg) |