Müller
TM12
Farm tractor · 1976–1995 · 122 hp
MüllerTM12
The Müller TM12 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1995. It features a MWM D229-6 engine, and articulated power steering. The transmission is a synchronized type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | MWM D229-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 358.8 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 122 hp (91 kW) |
| Power Rated | 122 hp (91 kW) |
| Power Drawbar | 106 hp (79 kW) |
| Torque Peak | 289.3 lb-ft (392.3 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 11.6 qts (11 L) |
| Coolant Capacity | 33.8 qts (32 L) |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Clark |
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Five-speed gearbox with two-speed transfer case. |
| Clutch | 350mm dry disc |
| Oil Capacity | 29.6 qts (28 L) |
| Available Options | 10-speed synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 31 gpm (117.3 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| System Capacity | 18.5 gal (70 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,716 lbs (3,499 kg) |
Dimensions
| Length | 217.1 in (551 cm) |
|---|---|
| Width | 91.9 in (233 cm) |
| Height | 98.4 in (249 cm) |
| Wheelbase | 104.3 in (264 cm) |
Weight
| Weight | 13,890 lbs (6,300 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 16,760 lbs (7,602 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4/15x30, 16.9/14x30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15x30, 16.9/14x30 |
Fuel
| Capacity | 96.4 gal (364.9 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|