Müller
TM31
Farm tractor · 1980–1990 · 310 hp
MüllerTM31
The Müller TM31 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1990. It features a Cummins NT-855A engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 18 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins NT-855A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 310 hp (231.2 kW) |
| Power Rated | 310 hp (231.2 kW) |
| Torque Peak | 842.6 lb-ft (1,142.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 39.1 qts (37 L) |
| Coolant Capacity | 85.6 qts (81 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton |
| Gears | 18 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Nine-speed gearbox with two-speed transfer case. |
| Clutch | 393.7mm ceramic dry disc |
| Oil Capacity | 37 qts (35 L) |
| Available Options | 18-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 37 gpm (140 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| System Capacity | 31.7 gal (120 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 15,430 lbs (6,999 kg) |
Dimensions
| Length | 293 in (744 cm) |
|---|---|
| Width | 91.3 in (231 cm) |
| Height Cab | 133.6 in (339 cm) |
| Wheelbase | 133.1 in (338 cm) |
Weight
| Weight | 27,690 lbs (12,560 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 33,050 lbs (14,991 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4/15x34, 23.1/18x26 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15x34, 23.1/18x26, 23.1/18x30 |
Fuel
| Capacity | 200.8 gal (760 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|