Müller
TM17
Farm tractor · 1976–1995 · 173 hp
MüllerTM17
The Müller TM17 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1995. It features a Mercedes-Benz OM 355/5 engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mercedes-Benz OM 355/5 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 5 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 588.6 ci (9.6 L) |
| Bore | 5.04 in (128 mm) |
| Stroke | 5.91 in (150 mm) |
| Power Gross | 173 hp (129 kW) |
| Power Rated | 173 hp (129 kW) |
| Power Drawbar | 147 hp (109.6 kW) |
| Torque Peak | 444.8 lb-ft (603.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 15.85 qts (15 L) |
| Coolant Capacity | 56 qts (53 L) |
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | ZF |
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Six speed gearbox with two-speed transfer case. |
| Clutch | 380mm dry disc |
| Oil Capacity | 38 qts (36 L) |
Hydraulics
| Pump Flow | 25 gpm (94.6 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| System Capacity | 19.8 gal (74.9 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,716 lbs (3,499 kg) |
Dimensions
| Length | 237.4 in (602 cm) |
|---|---|
| Width | 81.4 in (206 cm) |
| Height | 107.1 in (272 cm) |
| Wheelbase | 107.9 in (274 cm) |
Weight
| Weight | 15,650 lbs (7,098 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4/15x34, 23.1/18x26 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15x34, 23.1/18x26, 23.1/18x30 |
Fuel
| Capacity | 95.1 gal (360 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|