Müller
TM310
Farm tractor · 1990–2002 · 310 hp
MüllerTM310
The Müller TM310 is a farm tractor manufactured from 1990 to 2002. It features a Cummins NTA-855A engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 18 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins NTA-855A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 310 hp (231.2 kW) |
| Power Rated | 310 hp (231.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Cummins |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton |
| Gears | 18 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Nine-speed gearbox with two-speed transfer case. |
| Available Options | 18-speed |
Hydraulics
| System Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Dimensions
| Length | 248 in (629 cm) |
|---|---|
| Width | 137.8 in (350 cm) |
| Wheelbase | 129.9 in (329 cm) |
Weight
| Weight | 28,660 lbs (13,000 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 33,730 lbs (15,299 kg) |
Fuel
| Capacity | 200.8 gal (760 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|