Müller
TM16
Farm tractor · 2002–2004 · 152 hp
MüllerTM16
The Müller TM16 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2004. It features a MWM TD229-6 engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | MWM TD229-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 358.8 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 152 hp (113.3 kW) |
| Power Rated | 152 hp (113.3 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | MWM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
| Available Options | 12-speed |
Electrical
| Charging System | alternator |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|