Müller
TM25
Farm tractor · 1980–1995 · 235 hp
MüllerTM25
The Müller TM25 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1995. It features a Cummins N-855C engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 18 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins N-855C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 235 hp (175.2 kW) |
| Power Rated | 235 hp (175.2 kW) |
| Power Drawbar | 201 hp (149.9 kW) |
| Torque Peak | 679.9 lb-ft (921.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 42.3 qts (40 L) |
| Coolant Capacity | 72.9 qts (69 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton |
| Gears | 18 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Nine-speed gearbox with two-speed transfer case. |
| Oil Capacity | 37 qts (35 L) |
| Available Options | 18-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| System Capacity | 31.7 gal (120 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 15,430 lbs (6,999 kg) |
Dimensions
| Length | 279.5 in (709 cm) |
|---|---|
| Width | 91.3 in (231 cm) |
| Height Cab | 135.8 in (344 cm) |
| Wheelbase | 122 in (309 cm) |
Weight
| Weight | 22,270 lbs (10,101 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 29,320 lbs (13,299 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4/15x34, 23.1/18x26 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15x34, 23.1/18x26, 23.1/18x30 |
Fuel
| Capacity | 200.8 gal (760 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|