Oliver
105
Lawn tractor · 1972–1973 · 10 hp
Oliver105
The Oliver 105 is a lawn tractor manufactured from 1972 to 1973. It features a Kohler K241AS engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241AS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Gross | 10 hp |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Steering
| Type | manual |
|---|