Oliver
1250
Farm tractor · 1965–1969 · 42 hp
Oliver1250
The Oliver 1250 is a farm tractor manufactured from 1965 to 1969. It features a Fiat 2.3L 4-cyl diesel engine, and manual steering. The transmission is a partially synchronized type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 2.3L 4-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 138.5 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 21.5 |
| Power PTO | 38.5 hp (28.7 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 24 |
| Oil Capacity | 10 qts (9.5 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Gears 2/3 and 5/6 are synchronized. |
| Oil Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Available Options | 6-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Valves | 1 |
|---|---|
| System Capacity | 3.25 gal (12.3 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,650 lbs (1,202 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 119 in (302 cm) |
|---|---|
| Width | 59.9 in (152 cm) |
| Height | 58.8 in (149 cm) |
| Wheelbase | 75.8 in (192 cm) |
| Ground Clearance | 18.75 in (47 cm) |
Weight
diesel
| Shipping | 3,280 lbs (1,487 kg) |
|---|
gas
| Shipping | 3,180 lbs (1,442 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4/11-28, 13.6-28, 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 13 gal (49.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|