Oliver
1270
Farm tractor · 1974–1974 · 45 hp
Oliver1270
The Oliver 1270 is a farm tractor manufactured from 1974 to 1974. It features a 45 hp engine. It weighs 3,810 lbs (1,728 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 158.1 ci (2.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 41 hp (30.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Coolant Capacity | 13.5 qts (12.8 L) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 9 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 9-speed |
Weight
| Weight | 3,810 lbs (1,728 kg) |
|---|