Oliver
1255
Farm tractor · 1969–1971 · 42 hp
Oliver1255
The Oliver 1255 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1971. It features a Fiat 8035 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8035 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 142.8 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 38.5 hp (28.7 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 8.25 qts (7.8 L) |
| Coolant Capacity | 13.5 qts (12.8 L) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 254mm dry disc |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 6-speed gear, 9-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.76 gpm (21.8 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| System Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Dimensions
| Length | 115 in (292 cm) |
|---|---|
| Width | 45 in (114 cm) |
| Height | 55.88 in (141 cm) |
| Wheelbase | 74.63 in (189 cm) |
Weight
| Shipping | 3,710 lbs (1,682 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 14.25 gal (53.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|