Oliver
125
Lawn tractor · 1972–1973 · 12 hp
Oliver125
The Oliver 125 is a lawn tractor manufactured from 1972 to 1973. It features a Kohler K301AS engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301AS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
gear
| Weight | 750 lbs (340 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 770 lbs (349 kg) |
|---|
primary
| Weight | 750 lbs |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|