Oliver
1370
Farm tractor · 1974–1974 · 61 hp
Oliver1370
The Oliver 1370 is a farm tractor manufactured from 1974 to 1974. It features a 61 hp engine. It weighs 4,940 lbs (2,240 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 210.9 ci (3.5 L) |
| Power PTO | 55 hp (41 kW) |
| Manufacturer | Fiat |
Transmission
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Weight
| Weight | 4,940 lbs (2,240 kg) |
|---|---|
| Shipping | 4,940 lbs (2,240 kg) |