Raba
15
Farm tractor · 1985–1990 · 15 hp
Raba15
The Raba 15 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1990. It features a Lombardini engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Lombardini |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 49.9 ci (0.8 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Rated | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Lombardini |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Available Options | 4-speed |
Weight
| Weight | 1,918 lbs (870 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 2.9 gal (11 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|