Raba
300
Farm tractor · 1986–1990 · 280 hp
Raba300
The Raba 300 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1990. It features a Raba D11-TL engine, and articulated power steering.
Engine
| Engine | Raba D11-TL |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 674.3 ci (11.1 L) |
| Bore | 4.84 in (123 mm) |
| Stroke | 6.1 in (155 mm) |
| Power Gross | 280 hp (208.8 kW) |
| Power Rated | 280 hp (208.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Raba |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Model | Dana-Spicer 1010-2A |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed |
Fuel
| Capacity | 206.1 gal (780.1 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|