Raba
245
Farm tractor · 1974–1977 · 245 hp
Raba245
The Raba 245 is a farm tractor manufactured from 1974 to 1977. It features a Raba-MAN D2156 engine, and articulated power steering. It weighs 27,734 lbs (12,580 kg).
Engine
| Engine | Raba-MAN D2156 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 631.3 ci (10.3 L) |
| Bore | 4.76 in (121 mm) |
| Stroke | 5.91 in (150 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 245 hp (182.7 kW) |
| Power Rated | 245 hp (182.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Raba-MAN |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Model | Dana-Spicer 1010-2A |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed |
Dimensions
| Length | 264.25 in (671 cm) |
|---|---|
| Width | 148.2 in (376 cm) |
| Height | 153.5 in (389 cm) |
| Wheelbase | 120.9 in (307 cm) |
Weight
| Weight | 27,734 lbs (12,580 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8R34, 18.4R34, 30.5R32 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R34, 18.4R34, 30.5R32 |
Fuel
| Capacity | 206.1 gal (780.1 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|