Raba
180
Farm tractor · 1977–1980 · 180 hp
Raba180
The Raba 180 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1980. It features a Raba-MAN D2156 engine, and power steering. It weighs 23,149 lbs (10,500 kg).
Engine
| Engine | Raba-MAN D2156 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 631.3 ci (10.3 L) |
| Bore | 4.76 in (121 mm) |
| Stroke | 5.91 in (150 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 180 hp (134.2 kW) |
| Power Rated | 180 hp (134.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Raba-MAN |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|
Dimensions
| Length | 267.3 in (678 cm) |
|---|---|
| Width | 98.4 in (249 cm) |
| Height | 131.9 in (335 cm) |
Weight
| Weight | 23,149 lbs (10,500 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 105.7 gal (400.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|