Raba
360
Farm tractor · 1980–1989 · 310 hp
Raba360
The Raba 360 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1989. It features a Cummins NTA-855 engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Cummins NTA-855 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 310 hp (231.2 kW) |
| Power Rated | 310 hp (231.2 kW) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Dana-Spicer |
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8R34, 30.5R34 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R34, 30.5R34 |
Fuel
| Capacity | 206.1 gal (780.1 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|