Raba
320
Farm tractor · 1998–2001 · 320 hp
Raba320
The Raba 320 is a farm tractor manufactured from 1998 to 2001. It features a Raba D10 TLL-235 engine, and articulated power steering. It weighs 27,734 lbs (12,580 kg).
Engine
| Engine | Raba D10 TLL-235 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 631.3 ci (10.3 L) |
| Bore | 4.76 in (121 mm) |
| Stroke | 5.91 in (150 mm) |
| Power Gross | 320 hp (238.6 kW) |
| Power Rated | 320 hp (238.6 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Raba |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Model | Dana-Spicer 1010-2A |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed |
Dimensions
| Length | 242.9 in (616 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 132.1 in (335 cm) |
| Wheelbase | 120.9 in (307 cm) |
Weight
| Weight | 27,734 lbs (12,580 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 206.1 gal (780.1 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|