Schramm
125 Pneumatractor
Farm tractor · 41 hp
Schramm125 Pneumatractor
The Schramm 125 Pneumatractor is a farm tractor. It features a Schramm COUH engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Schramm COUH |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 226.6 ci (3.7 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Power Gross | 41 hp (30.6 kW) |
| Power Rated | 41 hp (30.6 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Schramm |
| Rated | 1,370 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Dimensions
| Length | 117 in (297 cm) |
|---|---|
| Width | 57.9 in (147 cm) |
| Height | 61.75 in (156 cm) |
| Wheelbase | 72.5 in (184 cm) |
| Front Tread | 53 in (134 cm) |
| Rear Tread | 57.9 in (147 cm) |
Weight
| Weight | 4,665 lbs (2,116 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.00-24 |
| Front Industrial | 7.50-16, 16.00-16 |
| Rear Industrial | 12.00-24, 18.00-26 |
Fuel
| Capacity | 25 gal (94.6 L) |
|---|