Schramm
250 Pneumatractor
Farm tractor · 87 hp
Schramm250 Pneumatractor
The Schramm 250 Pneumatractor is a farm tractor. It features a General Motors 4-71 engine. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | General Motors 4-71 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 283.7 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 87 hp (64.9 kW) |
| Power Rated | 87 hp (64.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | General Motors |
| Rated | 1,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.00x24 |
| Front Industrial | 7.50x16 |
| Rear Industrial | 12.00x24 |
Fuel
| Capacity | 67 gal (253.6 L) |
|---|
Cab
| Cab | optional three-quarter cab |
|---|