Schramm
HT160
Farm tractor · 1970–1980 · 50 hp
SchrammHT160
The Schramm HT160 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1980. It features a 50 hp engine. The transmission is a hydraulic drive type with infinite forward and reverse.
Engine
| Cooling | liquid-cooled |
|---|---|
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
Transmission
| Transmission Type | hydraulic drive |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydraulic drive |
Cab
| Cab | optional |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 132 in (335 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Schramm 12FA Backhoe |