Schramm
HT300B
Farm tractor · 120 hp
SchrammHT300B
The Schramm HT300B is a farm tractor. It features a Detroit Diesel 4-71 engine, and power steering. The transmission is a hydraulic drive type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Detroit Diesel 4-71 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 283.7 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 56 qts (53 L) |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 1,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydraulic drive |
|---|---|
| Transmission Model | 45M |
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
Hydraulics
| Pump Flow | 26 gpm (98.4 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 18 gal (68.1 L) |
Dimensions
| Length | 167.6 in (425 cm) |
|---|---|
| Width | 85.5 in (217 cm) |
| Height | 72.75 in (184 cm) |
| Height Cab | 103.5 in (262 cm) |
| Wheelbase | 111.9 in (284 cm) |
| Front Tread | 68 in (172 cm) |
| Rear Tread | 67.2 in (170 cm) |
Weight
| Weight | 15,500 lbs (7,030 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11Lx16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x24 |
| Front Industrial | 11Lx16 |
| Rear Industrial | 18.4x24 |
Fuel
| Capacity | 60 gal (227.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available heater |
|---|
Attachments
Schramm 15FB Backhoe
| Digging Depth | 185 in (469 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Schramm 15FB Backhoe |