Schramm
HT450
Farm tractor · 190 hp
SchrammHT450
The Schramm HT450 is a farm tractor. It features a Detroit Diesel 6V-53 engine, and power steering. The transmission is a hydraulic drive type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Detroit Diesel 6V-53 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 190 hp (141.7 kW) |
| Power Rated | 190 hp (141.7 kW) |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
Transmission
| Transmission Type | hydraulic drive |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Hydraulics
| Pump Flow | 30 gpm (113.6 lpm) |
|---|
Weight
| Weight | 22,000 lbs (9,979 kg) |
|---|---|
| Operating | 22,000 lbs (9,979 kg) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 188 in (477 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Schramm Backhoe |