Schramm
125 Series 62
Farm tractor · 41 hp
Schramm125 Series 62
The Schramm 125 Series 62 is a farm tractor. It features a Schramm COUH engine. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Schramm COUH |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 226.6 ci (3.7 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Power Gross | 41 hp (30.6 kW) |
| Power Rated | 41 hp (30.6 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Schramm |
| Rated | 1,370 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|
Dimensions
| Length | 116 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 57.9 in (147 cm) |
| Height | 61.75 in (156 cm) |
| Wheelbase | 71.5 in (181 cm) |
| Front Tread | 53 in (134 cm) |
| Rear Tread | 57.9 in (147 cm) |
Weight
diesel
| Operating | 5,000 lbs (2,268 kg) |
|---|
gas
| Operating | 4,850 lbs (2,199 kg) |
|---|
primary
| Weight | 4,850 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.00-24 |
| Front Industrial | 7.50-16, 16.00-16 |
| Rear Industrial | 12.00-24, 18.00-26 |
Fuel
| Capacity | 25 gal (94.6 L) |
|---|
Attachments
BladeFront-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 152 in (386 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Schramm 12F Backhoe |