UTB/Universal
1010
Farm tractor · 1984–1991 · 100 hp
UTB/Universal1010
The UTB/Universal 1010 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1991. It features a UTB engine. It weighs 9,921 lbs (4,500 kg).
Engine
| Engine | UTB |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 329.1 ci (5.4 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Manufacturer | UTB |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 103 in (261 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 9,921 lbs (4,500 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 45 gal (170.3 L) |
|---|