UTB/Universal
260
Farm tractor · 1983–2003 · 26 hp
UTB/Universal260
The UTB/Universal 260 is a farm tractor manufactured from 1983 to 2003. It features a UTB engine. It weighs 3,263 lbs (1,480 kg).
Engine
| Engine | UTB |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 95.07 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 26 hp (19.4 kW) |
| Power Rated | 26 hp (19.4 kW) |
| Manufacturer | UTB |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 6.6 gpm (25 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 3,197 lbs (1,450 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 116.5 in (295 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 62.3 in (158 cm) |
Weight
| Weight | 3,263 lbs (1,480 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 10.57 gal (40 L) |
|---|