UTB/Universal
310
Farm tractor · 1980–1990 · 31 hp
UTB/Universal310
The UTB/Universal 310 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1990. It features a UTB engine. The transmission is a sliding gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | UTB |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Displacement | 109.7 ci (1.8 L) |
| Power PTO | 28 hp (20.9 kW) |
| Manufacturer | UTB |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Pump Flow | 5.75 gpm (21.8 lpm) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 17 gal (64.3 L) |
Hitch
| Rear Type | I,II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,650 lbs (1,202 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 70.8 in (179 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 3,300 lbs (1,496 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 14.3 gal (54.1 L) |
|---|