UTB/Universal
340
Farm tractor · 1987–1991 · 34 hp
UTB/Universal340
The UTB/Universal 340 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1991. It features a UTB engine. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | UTB |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 109.7 ci (1.8 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 34 hp (25.4 kW) |
| Power Rated | 34 hp (25.4 kW) |
| Power PTO | 30 hp (22.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | UTB |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 9-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,650 lbs (1,202 kg) |
Dimensions
| Length | 119.3 in (303 cm) |
|---|---|
| Height | 59.8 in (151 cm) |
| Wheelbase | 68.1 in (172 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
Weight
| Weight | 4,144 lbs (1,879 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 14.3 gal (54.1 L) |
|---|