UTB/Universal
330
Farm tractor · 31 hp
UTB/Universal330
The UTB/Universal 330 is a farm tractor. It features a Uzina engine, and two-post fixed steering. The transmission is a partially synchronized type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Uzina |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 109.7 ci (1.8 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 28 hp (20.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4.1 qts (3.9 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Uzina |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Oil Capacity | 17.6 qts (16.7 L) |
| Available Options | 8-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,650 lbs (1,202 kg) |
Dimensions
| Length | 113.5 in (288 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 84.3 in (214 cm) |
| Wheelbase | 73.25 in (186 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Front Tread | 54.5 in (138 cm) |
| Rear Tread | 47 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 3,820 lbs (1,732 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6x24 |
Fuel
| Capacity | 14.25 gal (53.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|