UTB/Universal
1033
Farm tractor · 1994–2004 · 99 hp
UTB/Universal1033
The UTB/Universal 1033 is a farm tractor manufactured from 1994 to 2004. It features a 99 hp engine, and power steering. It weighs 9,700 lbs (4,399 kg).
Engine
| Power Gross | 99 hp (73.8 kW) |
|---|
Transmission
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 173.2 in (439 cm) |
|---|---|
| Height | 112.2 in (284 cm) |
| Wheelbase | 100.4 in (255 cm) |
Weight
| Weight | 9,700 lbs (4,399 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R38 |
Fuel
| Capacity | 34.34 gal (130 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|