Valmet
602
Farm tractor · 1978–1982 · 57 hp
Valmet602
The Valmet 602 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1982. It features a Valmet 311 C engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Valmet 311 C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 57.7 hp (43 kW) |
| Power Rated | 57.7 hp (43 kW) |
| Power PTO | 53.6 hp (40 kW) |
| Torque Peak | 155 lb-ft (210.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Valmet |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 280mm dry disc |
| Available Options | 6-speed syncrhonized |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 3,045 psi (210 bar) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
Hitch
| Rear Lift | 4,189 lbs (1,900 kg) |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 136.2 in (345 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 98.4 in (249 cm) |
| Wheelbase | 83.2 in (211 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
Weight
| Weight | 6,063 lbs (2,750 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-36 |
Fuel
| Capacity | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater |
|---|