Wallis
12-20
Farm tractor · 1929–1932 · 22 hp
Wallis12-20
The Wallis 12-20 is a farm tractor manufactured from 1929 to 1932. It features a Wallis engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Wallis |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 248 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Power Drawbar | 18.07 hp (13.5 kW) |
| Power Belt | 24.16 hp (18 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | Wallis |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 121 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 55 in (139 cm) |
| Height | 51 in (129 cm) |
| Wheelbase | 78 in (198 cm) |
Weight
| Weight | 3,455 lbs (1,567 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 28x5 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 44x10 (steel) |
Fuel
| Capacity | 15 gal (56.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|