Wallis
Cub Junior
Farm tractor · 1917–1919 · 33 hp
WallisCub Junior
The Wallis Cub Junior is a farm tractor manufactured from 1917 to 1919. It features a Wallis engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Wallis |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 326.3 ci (5.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.75 in (146 mm) |
| Power Drawbar | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Belt | 30 hp (22.4 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | Wallis |
| Rated | 900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 172 in (436 cm) |
|---|---|
| Width | 60 in (152 cm) |
| Height | 64 in (162 cm) |
Weight
| Weight | 3,000 lbs (1,360 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 48x12 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|