Wallis
K 15-25
Farm tractor · 1919–1923 · 27 hp
WallisK 15-25
The Wallis K 15-25 is a farm tractor manufactured from 1919 to 1923. It features a Wallis engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Wallis |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 326.3 ci (5.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.75 in (146 mm) |
| Power Drawbar | 18.58 hp (13.9 kW) |
| Power Belt | 29.87 hp (22.3 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | Wallis |
| Rated | 900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 132 in (335 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height | 65 in (165 cm) |
Weight
| Weight | 3,500 lbs (1,587 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|