Wallis
Bear
Farm tractor · 1910–1914 · 55 hp
WallisBear
The Wallis Bear is a farm tractor manufactured from 1910 to 1914. It features a Wallis engine, and mechanical power assist steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Wallis |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,062 ci (17.4 L) |
| Bore | 6.5 in (165 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Belt | 50 hp (37.3 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | Wallis |
| Rated | 650 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Weight
| Weight | 16,000 lbs (7,257 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 60 gal (227.1 L) |
|---|
Steering
| Type | mechanical power assist |
|---|