Wallis
OK 15-27
Farm tractor · 1923–1927 · 30 hp
WallisOK 15-27
The Wallis OK 15-27 is a farm tractor manufactured from 1923 to 1927. It features a Wallis engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Wallis |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 326.3 ci (5.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.75 in (146 mm) |
| Power Drawbar | 18.15 hp (13.5 kW) |
| Power Belt | 28.6 hp (21.3 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | Wallis |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 132 in (335 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height | 65 in (165 cm) |
Weight
| Weight | 3,630 lbs (1,646 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 30x8 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 48x12 (steel) |
Steering
| Type | manual |
|---|