Wallis
20-30
Farm tractor · 1927–1932 · 33 hp
Wallis20-30
The Wallis 20-30 is a farm tractor manufactured from 1927 to 1932. It features a Wallis engine, and manual steering. It weighs 4,136 lbs (1,876 kg).
Engine
| Engine | Wallis |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 346 ci (5.7 L) |
| Bore | 4.38 in (111 mm) |
| Stroke | 5.75 in (146 mm) |
| Power Drawbar | 27.01 hp (20.1 kW) |
| Power Belt | 35.29 hp (26.3 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | Wallis |
| Rated | 1,050 RPM |
Transmission
| Available Options | 2-speed gear |
|---|
Dimensions
| Length | 131.5 in (334 cm) |
|---|---|
| Height | 55 in (139 cm) |
| Wheelbase | 84 in (213 cm) |
Weight
| Weight | 4,136 lbs (1,876 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 48x12 (steel) |
|---|
Fuel
| Capacity | 20 gal (75.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|