AGCO Allis
4650
Farm tractor · 1991–1997 · 50 hp
AGCO Allis4650
The AGCO Allis 4650 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1997. It features a SLH 983 L engine, and four-post steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | SLH 983 L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled inline |
| Displacement | 165.7 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Power PTO | 40.36 hp (30.1 kW) |
| Power Drawbar | 37.25 hp (27.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7.9 qts (7.5 L) |
| Manufacturer | SLH |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 675-2372 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | 12-speed synchromesh |
| Clutch | 250mm dry disc |
| Available Options | 12-speed synchromesh, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
| Pressure | 2,610 psi (180 bar) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 10.4 gal (39.4 L) |
Dimensions
| Length | 144.6 in (367 cm) |
|---|---|
| Width | 68 in (172 cm) |
| Height Rops | 2,350 in (5,969 cm) |
| Wheelbase | 82.6 in (209 cm) |
| Front Tread | 54.4 in (138 cm) |
| Rear Tread | 54.6 in (138 cm) |
Weight
| Shipping | 5,071 lbs (2,300 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.6-20, 11.2-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6R28, 14.9R28 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|