AGCO Allis
4660
Farm tractor · 1991–1997 · 58 hp
AGCO Allis4660
The AGCO Allis 4660 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1997. It features a SLH 1053 P engine, and four-post steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | SLH 1053 P |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled inline |
| Displacement | 190.1 ci (3.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 58.7 hp (43.8 kW) |
| Power Rated | 58.7 hp (43.8 kW) |
| Power PTO | 52.1 hp (38.9 kW) |
| Power Drawbar | 44.48 hp (33.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 10 qts (9.5 L) |
| Manufacturer | SLH |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 675-2370 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Clutch | 250mm dry disc |
| Available Options | 12-speed synchromesh, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
| Pressure | 2,683 psi (185 bar) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 10.4 gal (39.4 L) |
Dimensions
| Length | 146 in (370 cm) |
|---|---|
| Width | 70.4 in (178 cm) |
| Height Rops | 94.4 in (239 cm) |
| Wheelbase | 83.2 in (211 cm) |
| Front Tread | 54.4 in (138 cm) |
| Rear Tread | 54.6 in (138 cm) |
Weight
| Shipping | 5,205 lbs (2,360 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R20, 11.2R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9R28, 16.9R30 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|