AGCO Allis
5680
Farm tractor · 1991–1997 · 80 hp
AGCO Allis5680
The AGCO Allis 5680 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1997. It features a SLH 1000.4A engine, and two-post steering. The transmission is a sync shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | SLH 1000.4A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | air-cooled inline |
| Displacement | 244 ci (4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (116 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Power Rated | 80 hp (59.7 kW) |
| Power PTO | 72.7 hp (54.2 kW) |
| Power Drawbar | 62.09 hp (46.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | SLH |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in four ranges, with synchronized shuttle. |
| Available Options | 16-speed sync shuttle, 24-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.8 gpm (44.7 lpm) |
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,190 lbs (1,900 kg) |
Dimensions
| Length | 157.1 in (399 cm) |
|---|---|
| Width | 76.4 in (194 cm) |
| Height | 99.6 in (252 cm) |
| Wheelbase | 91.3 in (231 cm) |
| Front Tread | 56.1 in (142 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Weight | 6,000 lbs (2,721 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R34 |
Fuel
| Capacity | 21 gal (79.5 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional canopy |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.