AGCO Allis
6670
Farm tractor · 1991–1999 · 69 hp
AGCO Allis6670
The AGCO Allis 6670 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1999. It features a SLH 1000.4-A engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | SLH 1000.4-A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 244 ci (4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (116 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 69.05 hp (51.5 kW) |
| Power Rated | 69.05 hp (51.5 kW) |
| Power PTO | 63.12 hp (47.1 kW) |
| Power Drawbar | 55.65 hp (41.5 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 9.7 qts (9.2 L) |
| Manufacturer | SLH |
| Rated | 2,350 RPM |
| Idle | 650-2520 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges. |
| Clutch | 280mm dry disc |
| Oil Capacity | 55 qts (52.1 L) |
| Available Options | 12-speed synchromesh, 24-speed, 16-speed, 30-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.72 gpm (33 lpm) |
| Pressure | 2,610 psi (180 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 13.7 gal (51.9 L) |
Dimensions
| Length | 160 in (406 cm) |
|---|---|
| Width | 78.8 in (200 cm) |
| Height | 108 in (274 cm) |
| Wheelbase | 91.2 in (231 cm) |
| Ground Clearance | 15.2 in (38 cm) |
Weight
| Operating | 6,702 lbs (3,040 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R30 |
Fuel
| Capacity | 22.98 gal (87 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|