AGCO Allis
9630
Farm tractor · 1993–1995 · 150 hp
AGCO Allis9630
The AGCO Allis 9630 is a farm tractor manufactured from 1993 to 1995. It features a Deutz BF6L913C engine, and power steering. The transmission is a full power shift type with 18 forward and 9 reverse.
Engine
| Engine | Deutz BF6L913C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 374 ci (6.1 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Compression Ratio | 15.5 |
| Power PTO | 144.71 hp (107.9 kW) |
| Power Drawbar | 120.01 hp (89.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 17 qts (16.1 L) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 9 reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 18-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center pressure-compensating |
|---|---|
| Pump Flow | 22.6 gpm (90.8 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,913 lbs (3,271 kg) |
| Hitch Control | lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 196.5 in (499 cm) |
|---|---|
| Width | 96 in (243 cm) |
| Height Cab | 119.7 in (304 cm) |
| Wheelbase | 116.5 in (295 cm) |
| Front Tread | 59.7 in (151 cm) |
| Rear Tread | 62 in (157 cm) |
Weight
| Weight | 14,800 lbs |
|---|---|
| Shipping | 16,100 lbs (7,302 kg) |
| Operating | 17,028 lbs (7,723 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 67 gal (253.6 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.