AGCO Allis
9690
Farm tractor · 1994–1995 · 216 hp
AGCO Allis9690
The AGCO Allis 9690 is a farm tractor manufactured from 1994 to 1995. It features a Deutz BF6L513R engine, and power steering. The transmission is a full power shift type with 18 forward and 9 reverse.
Engine
| Engine | Deutz BF6L513R |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 584 ci (9.6 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Compression Ratio | 15.8 |
| Power PTO | 205.49 hp (153.2 kW) |
| Power Drawbar | 170.56 hp (127.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 9 reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 18-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center pressure-compensating |
|---|---|
| Pump Flow | 21.8 gpm (90.8 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 8,172 lbs (4,490 kg) |
| Hitch Control | lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 200 in (508 cm) |
|---|---|
| Width | 96 in (243 cm) |
| Height Cab | 120.5 in (306 cm) |
| Wheelbase | 115 in (292 cm) |
| Front Tread | 61.2 in (155 cm) |
| Rear Tread | 64.1 in (162 cm) |
Weight
| Shipping | 18,100 lbs (8,210 kg) |
|---|---|
| Operating | 19,405 lbs (8,802 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 97 gal (367.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|