AGCO Allis
9785
Farm tractor · 1998–2001 · 250 hp
AGCO Allis9785
The AGCO Allis 9785 is a farm tractor manufactured from 1998 to 2001. It features a Navistar DT530 engine, and power steering. The transmission is a full power shift type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Navistar DT530 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 531 ci (8.7 L) |
| Bore | 4.59 in (117 mm) |
| Stroke | 5.35 in (136 mm) |
| Power PTO | 233.39 hp (174 kW) |
| Power Drawbar | 200.61 hp (149.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Navistar |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 18-speed full power shift, 36-speed creeper |
Hydraulics
| Type | closed center pressure flow compensated (PFC) |
|---|---|
| Pump Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 4 |
Hitch
| Rear Type | III/IIIN |
|---|---|
| Rear Lift | 14,000 lbs (6,350 kg) |
Dimensions
| Length | 203 in (515 cm) |
|---|---|
| Width | 98.2 in (249 cm) |
| Height Cab | 121 in (307 cm) |
| Wheelbase | 121 in (307 cm) |
Weight
| Weight | 18,800 lbs (8,527 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R-42 |
Fuel
| Capacity | 120 gal (454.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|