Avery
12-20
Farm tractor · 1920–1922 · 22 hp
Avery12-20
The Avery 12-20 is a farm tractor manufactured from 1920 to 1922. It features a Avery engine. It weighs 5,500 lbs (2,494 kg).
Engine
| Engine | Avery |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal opposed |
| Displacement | 360.8 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.38 in (111 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 17.6 hp (13.1 kW) |
| Power Belt | 24.3 hp (18.1 kW) |
| Coolant Capacity | 44 qts (41.6 L) |
| Manufacturer | Avery |
| Rated | 800 RPM |
Transmission
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
|---|---|
| Available Options | 2-speed |
Dimensions
| Length | 130 in (330 cm) |
|---|---|
| Width | 56 in (142 cm) |
| Height | 78 in (198 cm) |
Weight
| Weight | 5,500 lbs (2,494 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 32x5 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 52x14 steel |
Fuel
| Capacity | 16 gal (60.6 L) |
|---|