Avery
14-28
Farm tractor · 1919–1922 · 31 hp
Avery14-28
The Avery 14-28 is a farm tractor manufactured from 1919 to 1922. It features a Avery engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Avery |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled opposed horizontal |
| Displacement | 470.4 ci (7.7 L) |
| Bore | 4.63 in (117 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 21.52 hp (16 kW) |
| Power Belt | 31.83 hp (23.7 kW) |
| Coolant Capacity | 120 qts (113.6 L) |
| Manufacturer | Avery |
| Rated | 800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 152 in (386 cm) |
|---|---|
| Width | 68 in (172 cm) |
| Height | 104 in (264 cm) |
Weight
| Weight | 7,540 lbs (3,420 kg) |
|---|---|
| Operating | 7,540 lbs (3,420 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 36x6 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 60x16 steel |
Fuel
| Capacity | 20 gal (75.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|